Bolesław Roman Tejkowski był postacią o bogatym dorobku zawodowym i osobistym. Urodził się 15 grudnia 1933 roku w Kruszwicy, gdzie spędził swoje wczesne lata. Jako osoba niezwykle utalentowana, zyskał uznanie w różnych dziedzinach, stając się wybitnym socjologiem oraz inżynierem.
Jego działalność nie ograniczała się jednak jedynie do pracy naukowej. Bolesław Tejkowski był także wpływowym nauczycielem akademickim, który kształcił wiele pokoleń studentów. W ciągu swojego życia zaangażował się również w politykę, reprezentując ideę nacjonalizmu. Zmarł 4 czerwca 2022 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii Polski.
Życiorys
Rodzina i wczesne lata
Bolesław Tejkowski przyszedł na świat jako syn Romana oraz Zofii z domu Talarczyk. Miał dwóch braci: Jerzego i Stefana. Jego ojciec, aktywny kupiec oraz działacz społeczny, brał udział w Powstaniu Wielkopolskim. W roku 1940 rodzina Tejkowskich została wysiedlona do Generalnego Gubernatorstwa, a stamtąd, niedługo później, osiedliła się w podkrakowskiej Mogile. Właśnie tam Roman Tejkowski zdobył doświadczenie, współpracując z strukturami Armii Krajowej.
Wykształcenie i praca zawodowa
Bolesław w 1959 roku zakończył studia na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej, uzyskując tytuł magistra inżyniera oraz podporucznika artylerii. Następnie rozpoczął studia z zakresu socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, które kontynuował na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie studia ukończył w 1962 roku. W latach 70-tych podjął doktoranckie studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, jednak nie ukończył ich. Dodatkowo, w 1957 roku rozpoczął pracę jako wykładowca na Politechnice Krakowskiej, a następnie na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie pełnił funkcję asystenta pod okiem prof. Zygmunta Baumana. Po swoim zwolnieniu w związku z „Listem otwartym” Kuronia i Modzelewskiego, pracował w różnych instytucjach, w tym w Instytucie Organizacji Przemysłu Maszynowego, oraz odbywał staż w Akademii Sztabu Generalnego w Warszawie. W latach 1974-1975 związany był z Towarzystwem Krzewienia Kultury Świeckiej, a później z Kuratorium Oświaty i Wychowania.
Działalność polityczna
Bolesław Tejkowski związał się z polityką w 1951 roku, kiedy to wstąpił do Związku Młodzieży Polskiej, a później do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Rychło objął stanowisko przewodniczącego Zarządu Uczelnianego ZMP na Politechnice Krakowskiej. W 1955 roku zaangażował się w działalność Komitetu Uczelnianego PZPR oraz był delegatem na II Zjazd ZMP. Po Październiku ’56 został członkiem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Krakowie. Mimo młodego wieku, osiągnął znaczące sukcesy polityczne, jednakże w lutym 1957 roku został usunięty z egzekutywy. Z PZPR wykluczono go za protesty przeciwko likwidacji „Po Prostu”. Tejkowski zajął się pisaniem oraz współpraca z grupą „komandosów”, czynnie uczestnicząc w przygotowywaniu „Listu otwartego do PZPR”. Zerwanie kontaktów z tym środowiskiem miało miejsce w 1967 roku, po zeznawaniu w procesie Antoniego Zambrowskiego.
W latach 70-tych próbował zarejestrować „Towarzystwo Słowiańskie”, a w 1981 roku zorganizował zjazd, na którym powołano Polski Związek Wspólnoty Narodowej (PZWN), a jego działalność w tym okresie skupiała się głównie na pracy formacyjnej.
Postępowania sądowe
W swoim życiu Bolesław Tejkowski miał również do czynienia z wymiarem sprawiedliwości. W 1995 roku został skazany na osiem miesięcy pozbawienia wolności, warunkowo zawieszonych na dwa lata, za obrażanie organów państwowych. Natomiast w 2004 roku otrzymał rok i pół pozbawienia wolności z zawieszeniem, za fałszowanie podpisów na listach wyborczych, ponadto kilkakrotnie był aresztowany.
Śmierć i pogrzeb
Bolesław Tejkowski zmarł 4 czerwca 2022 roku. Jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie, w Wólce Węglowej. Pożegnanie miało charakter uroczysty, w jego pogrzebie uczestniczyli przedstawiciele Polskiej Wspólnoty Narodowej, Polskiego Komitetu Narodowego oraz innych organizacji, takich jak Zjednoczenie Patriotyczno-Robotnicze „Grunwald” czy Stowarzyszenie Przyjaźni Polsko-Rosyjskiej.
Publikacje
Wśród publikacji Bolesława Tejkowskiego można wymienić:
- walka o Polskę,
- geopolityczne uwarunkowanie wspólnot słowiańskich,
- wspólnota Słowiańska,
- założenia ideowe, program ustrojowy, zasady moralne i statut Polskiej Wspólnoty Narodowej,
- w obronie Polski, w obronie Słowiańszczyzny, Warszawa 2011.
Przypisy
- Pogrzeb Bolesława Tejkowskiego. Kondolencje z wielu krajów [online], mojakruszwica.pl [dostęp 16.06.2022 r.]
- W obronie Polski, w obronie Słowiańszczyzny [online], komitet.org.pl [dostęp 04.07.2019 r.]
- Tejkowski bez prawa do wyższej emerytury za represje w PRL. gazeta.pl, 03.10.2007 r.
- Serwis PKW – Wybory 2002.
- T. Szczepański, Rozmowa z Andrzejem Wylotkiem, koordynatorem Narodowego Zespołu Koncepcyjno-Studyjnego, wydawcą pisma neopogańskiego „Żywioł”, Trygław” 1997 r., 1.
- M. Łapiński, T. Szczepański, Czciciele Polski pogańskiej – Karta nr 19 (1996 r.).
- Marzec 1968 w dokumentach MSW, t. 1: Niepokorni, red. naukowa Franciszek Dąbrowski, Piotr Gontarczyk, Paweł Tomasik, Warszawa 2008 r. (seria „Dokumenty”, t. 23).
- W książce: M.J. Chodakiewicz, J. Mysiakowska-Muszyńska, W.J. Muszyński, Polska dla Polaków! Kim byli i są polscy narodowcy, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2015 r., s. 378.
- T. Szczepański, Działalność polityczna Bolesława (Bernarda) Tejkowskiego do roku 1989, [w:] Religia. Naród. Polityka. Studia nad współczesną myślą polityczną, red. R. Łętocha, Kraków 2010 r., s. 299.
- T. Szczepański, Działalność polityczna Bolesława (Bernarda) Tejkowskiego do roku 1989, [w:] Religia. Naród. Polityka. Studia nad współczesną myślą polityczną, red. R. Łętocha, Kraków 2010 r., s. 305.
- T. Szczepański, Działalność polityczna Bolesława (Bernarda) Tejkowskiego do roku 1989, [w:] Religia. Naród. Polityka. Studia nad współczesną myślą polityczną, red. R. Łętocha, Kraków 2010 r., s. 316.
- a b c d Szczepański T. Działalność polityczna Bolesława (Bernarda) Tejkowskiego do roku 1989, [w:] Religia, Polityka, Naród. Studia nad współczesną myślą polityczną, red. R. Łętocha, Kraków 2010 r.
- Bolesław Tejkowski. rejestry-notarialne.pl.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Bogdan Jaskólski | Artur Mikołajczewski | Bolesław Gwidon Jaśniewicz | Jerzy Jędrzejewski | Czesław Łuczak | Jakub KrzewinaOceń: Bolesław Tejkowski