Program Czyste Powietrze przechodzi przez znaczącą modernizację, która ma na celu poprawienie jego efektywności oraz ochronę beneficjentów przed nadużyciami. Pierwsze kroki w tym kierunku obejmują przerwę w przyjmowaniu nowych wniosków, aby skoncentrować się na już złożonych, a także na zapewnieniu wsparcia dla osób poszkodowanych przez powodzie. Nowa edycja programu z bardziej przejrzystymi zasadami i źródłami finansowania ma wystartować w wiosnę 2025 roku. W międzyczasie planowane są działania wsparcia dla powodzian, które rozpoczną się w połowie grudnia.
Modernizacja programu Czyste Powietrze następuje po sześciu latach jego funkcjonowania, a jej celem jest nie tylko ochrona środowiska, lecz także zabezpieczenie polskich gospodarstw domowych przed nieuczciwymi praktykami wykonawców. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zainicjował tę reformę we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, co ma na celu zwiększenie efektywności dotacji oraz uproszczenie procedur wnioskowych.
Od końca listopada br. program Czyste Powietrze zamyka przyjmowanie nowych wniosków, aby skupić się na rozpatrzeniu tych, które już wpłynęły. W tej chwili trwają wypłaty dotacji, które umożliwiają beneficjentom szybkie zakończenie realizacji projektów. Dodatkowo, dla osób z województw dotkniętych powodzią, przewidziano 300 milionów złotych wsparcia, a nabór wniosków ma rozpocząć się w połowie grudnia. Program ma na celu również wyeliminowanie nieprawidłowości oraz zmniejszenie ryzyka dopłat przez beneficjentów.
W planowanych zmianach szczególną uwagę zwrócono na uproszczenie procedur oraz zapewnienie odpowiednich standardów energetycznych dla realizowanych inwestycji. W nowej odsłonie programu wprowadzone zostaną m.in. limity dotacji, obowiązek wypłaty zaliczki na konto beneficjenta oraz większa kontrola nad wykonawcami. Dodatkowo, zamierzono stworzyć listę rekomendowanych wykonawców, co ma pomóc w uniknięciu nadużyć i zwiększeniu efektywności termomodernizacji.
Jednym z kluczowych elementów reformy będzie również powołanie Komitetu Koordynacyjnego, którego zadaniem będzie synchronizowanie działań administracji publicznej, co ma prowadzić do większej skuteczności wdrażanych rozwiązań. Władze lokalne w Kruszwicy będą mogły skorzystać z nowego systemu wsparcia przy pozyskiwaniu dofinansowań, co przełoży się na bardziej efektywne realizowanie działań związanych z poprawą jakości powietrza. Projekt, którego finalna wersja zostanie przedstawiona jeszcze w tym roku, ma zatem szansę na znaczącą poprawę warunków życia mieszkańców.
Źródło: Urząd Miasta Kruszwica
Oceń: Remont programu Czyste Powietrze w Kruszwicy – co przyniesie nowe podejście?
Zobacz Także