Janusz Drzewucki to postać o bogatym dorobku artystycznym i literackim. Urodził się 6 grudnia 1958 roku w Kruszwicy, co z pewnością miało wpływ na jego twórczość oraz podejście do literatury.
Jako krytyk literacki znacząco wpłynął na kształtowanie się opinii o wielu współczesnych dziełach. Drzewucki jest także uznawanym poetą, którego wiersze są cenione za głębię i oryginalność. Jako dziennikarz i wydawca, mający wieloletnie doświadczenie, współpracował z różnymi mediami, co przyczyniło się do jego wysokiej pozycji w świecie literatury.
W latach 2016–2020 pełnił funkcję przewodniczącego jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, gdzie jego decyzje wpływały na uznanie wielu autorów. Od 2022 roku jest również członkiem jury Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, co dodatkowo podkreśla jego znaczenie w polskim środowisku literackim.
Życiorys
Janusz Drzewucki to uznany absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoją karierę literacką jako poeta rozpoczął w 1979 roku, debiutując na łamach „Życia Literackiego”. W latach 1982–1984 pełnił rolę asystenta w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W tym okresie, od 1984 do 1990 roku, pracował jako redaktor, zastępca kierownika oraz kierownik redakcji literatury pięknej w Wydawnictwie „Pomorze” z siedzibą w Bydgoszczy, a także współpracował z różnymi periodykami, w tym z „Studentem”, „Życiem Literackim”, „Pismem Literacko-Artystycznym” oraz „Poezją”.
W 1990 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie swoją drogę dziennikarską zainaugurował w redakcji „Itd” (1990), następnie w „Nowej Europie” (1992-1993) oraz w „Rzeczpospolitej” (1993-2005). W tej ostatniej gazecie pisał cykliczny felieton zatytułowany „Półka z poezją” w dodatku „Rzecz o książkach”. W ciągu swojej kariery w „Rzeczpospolitej” zdołał opublikować około 800 recenzji, artykułów i szkiców na temat współczesnej literatury pięknej, zarówno polskiej, jak i zagranicznej.
W latach 1996-2021 pełnił funkcję redaktora działu poezji w miesięczniku „Twórczość”, na łamach którego publikował swoje utwory oryginalne oraz teksty krytycznoliterackie od 1983 roku. Dodatkowo, w latach 2010-2021 był redaktorem działu recenzji poetyckich. Od 2000 roku stale współpracuje z miesięcznikiem „Książki. Magazyn Literacki”. W latach 2005–2012 był redaktorem naczelnym Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”. Od 2013 roku angażuje się także w działalność Biblioteki Narodowej.
Jego wiersze, szkice, recenzje i felietony pojawiały się w licznych publikacjach, takich jak: „Twórczość”, „Literatura”, „Tygodnik Powszechny”, „Poezja”, „Odra”, „Zeszyty Literackie”, „Akcent”, „Student”, „W drodze”, „Czas Kultury”, „Borussia”, „Tygodnik Literacki”, oraz „Gazeta Wyborcza”. Był także współpracownikiem regionalnych gazet, takich jak „Ilustrowany Kurier Polski” z Bydgoszczy, „Wiadomości Dnia” z Łodzi oraz „Dziennik Polski” z Krakowa.
Drzewucki jest także laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym: im. Kazimiery Iłłakowiczówny (1988) za najlepszy debiut poetycki, Nagrody Artystycznej Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego (1989) w dziedzinie krytyki artystycznej, oraz Funduszu Literatury Ministerstwa Kultury i Sztuki (1989). Otrzymał również nagrodę im. Stanisława Piętaka (1991) za osiągnięcia w krytyce literackiej, a w 1995 roku zdobył nagrodę na XVIII Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim w Poznaniu za swój zbiór wierszy „Podróż na południe”. W 2006 roku został odznaczony przez prezydenta Włoch, Giorgio Napolitano, Krzyżem Kawalerskim Orderu Gwiazdy Solidarności Włoskiej. W 2014 roku uhonorowano go Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii literatura za tom „Dwanaście dni” (Wydawnictwo Iskry), a także był finalistą Nagrody Poetyckiej Orfeusz za ten sam tom. Otrzymał Symboliczną Nagrodą Ryszarda Milczewskiego – Bruno za swoją wybitną twórczość eseistyczną i krytycznoliteracką.
W 2017 roku, podczas 21. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, został wyróżniony specjalną nagrodą Polskiej Izby Książki w konkursie o Pikowy Laur. W 2020 roku zdobył Nagrodę im. Kazimierza Wyki. Drzewucki jest aktywnym członkiem PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a także Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
W 2016 roku miał zaszczyt pełnić funkcję przewodniczącego jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. W latach 2017-2023 pracował jako członek jury Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego, a w latach 2015-2018 zasiadał w kapitule literackiej Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. W latach 2016-2019 pełnił rolę członka jury Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Orfeusz”. Od 2022 roku jest członkiem jury Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
Oprócz swojej działalności literackiej, prowadzi zajęcia warsztatowe w Studium Literacko-Artystycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także w Szkole Mistrzów w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Warto również wspomnieć, że Drzewucki interesuje się biegami długodystansowymi. W 2013 roku ukończył kilka maratonów, w tym Poznań Maraton, Orlen Warsaw Marathon oraz 35. Maraton Warszawski, osiągając rekord życiowy 3:55:23 w 2014 roku, a także ma na swoim koncie inne imponujące wyniki, takie jak 1:49:34 w półmaratonie i 48:34 w biegu na 10 km.
Amatorsko zajmuje się także fotografią. Pod jego patronatem ukazał się cykl pocztówek z Portugalii, Włoch i Serbii, a także fotografował Tadeusza Różewicza, a jego zdjęcia były publikowane zarówno na stronie www.culture.pl, jak i na łamach „Rzeczpospolitej”.
Twórczość
Poezje
Janusz Drzewucki, jeden z czołowych przedstawicieli polskiej poezji, ma na swoim koncie wiele znaczących wydawnictw. Wśród nich znalazły się:
- Ulica Reformacka. Wiersze z lat 1980–1986, opublikowane w Wydawnictwie Literackim w 1988 roku,
- Starożytny język, wydany przez Toruńskie Towarzystwo Kultury w 1989 roku,
- Podróż na południe, pozycja, która przeszła dwie edycje: najpierw w Oficynie Cracovia w 1995 roku i wydanie poprawione w 1997,
- Światło września. 77 wierszy dawnych i nowych, ukazała się w Świecie Literackim w 1998 roku,
- Ostatnia niedziela sierpnia, arkusz poetycki, był częścią dwumiesięcznika „Topos” nr 5 z 2006 roku,
- Wiersze wybrane, których wstęp napisał Marian Grześczak, dostępne w Bibliotece Poetów LSW z 2010 roku,
- Dwanaście dni, edytowane przez Iskry w 2013 roku,
- Rzeki Portugalii, wydane w 2016 roku w Bibliotece „Toposu”.
Wiersze w antologiach
Twórczość Drzewuckiego często znacząco wzbogaca antologie, w tym:
- Jeśli gdzieś są ogrody. Wybór, układ i posłowie Romana Bąka, wydane w W drodze w 1991 roku,
- Pegaz bydgoski, publikacja Instytutu Wydawniczego „Świadectwo” z 1994 roku,
- Krzysztof Karasek w Współczesnych poetach polskich, poezja polska od 1956, wydanej przez Iskry w 1997 roku,
- Ryszard Matuszewski w tomie Poezja polska 1939-1996, ukazał się w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych w 1998 roku,
- „To miasto jest wszędzie…”. Kraków w poezji polskiej XX wieku, zredagowane przez Jerzego Illga, opublikowane przez Biuro Festiwalowe „Kraków 2000” w 2001 roku,
- Miasto pod niebem z ciemnego szkła. Toruń w poezji polskiej XX wieku, wydano w Graffiti w 2001 roku,
- Olsztyn w wierszach, wybór i opracowanie Zbigniewa Chojnowskiego, opublikowane przez Polskie Towarzystwo Czytelnicze w 2003 roku,
- „Poza słowa. Antologia wierszy 1976-2006”, której wstęp, wybór i redakcję przygotował Tadeusz Dąbrowski, opublikowana przez Słowo/ obraz terytoria w 2006 roku,
- „«Niechby ta jedna nić…». 25 lat Nagrody Iłłakowiczówny”, redagowane przez Włodzimierza Branieckiego, dostępne w Poznańskiej Galerii Nowej w 2007 roku.
Proza
W swojej twórczości prozatorskiej Drzewucki również odniósł sukces, czego dowodem jest jego książka:
- Życie w biegu. O ludziach, miejscach, literaturze, piłce nożnej, maratonach i całej reszcie, wydana przez Wydawnictwo Melanż w 2015 roku.
Krytyka literacka
W zakresie krytyki literackiej, autor wydał m.in.:
- Chaos i konwencja, opublikowane przez Krakowskie Wydawnictwo Akademickie „Alma Art” w 1988 roku,
- Smaki słowa. Szkice o poezji, publikacja Wydawnictwa Dolnośląskiego z 1999 roku,
- Akropol i cebula. O Zbigniewie Herbercie, wydane przez Tikkun w 2004 roku,
- Stan skupienia. Teksty o prozie, opublikowane przez Wydawnictwo Forma w 2014 roku,
- Charakter pisma. Szkice o polskiej poezji współczesnej, dostępne w Bibliotece „Twórczości”, Instytut Książki z 2015 roku,
- Środek ciężkości. Szkice o współczesnej liryce polskiej, wydane przez Instytut Mikołowski w 2016 roku,
- Lekcje u Różewicza. Teksty krytycznoliterackie i osobiste, opublikowane przez Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy w 2018 roku,
- Obrona przypadku. Teksty o prozie 2, wydane przez Wydawnictwo Forma w 2018 roku,
- Muzyka sfer. Teksty o poetkach i poetach, opublikowane przez Państwowy Instytut Wydawniczy w 2020 roku.
Szkice krytycznoliterackie w pracach zbiorowych
Ważnym elementem jego dorobku są szkice krytycznoliterackie w zbiorach, takie jak:
- Coś Tadeusza Różewicza w: Słowo za słowo. Szkice o twórczości Tadeusza Różewicza (FA-art 1998),
- Twoja mojość, nicość i coś jeszcze w: Poeta czułej pamięci. Studia i szkice o twórczości Janusza Szubera (Biblioteka „Frazy” 2008),
- O prozie powieściowej Feliksa Netza w: Nie byłem sam. Na siedemdziesięciolecie urodzin Feliksa Netza (Śląsk 2009),
- Tak Kazimierza Hoffmana w: Niewysychające nigdy źródło. Wspomnienia o Kazimierzu Hoffmanie (Biblioteka SPP 2010),
- Nic, czyli wszystko oraz Ktoś inny w: Było nie minęło. Antologia tekstów krytycznych poświęconych twórczości Juliana Kornhausera (Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego 2011),
- Miara, wiara, szczegóły i arytmia materii w: Poznawanie Kazimierza Hoffmana. Filozoficzno-kulturowe źródła i konteksty (Wydawnictwo Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy 2011),
- O «Ocalonym» w: Dorzecze Różewicza (Biuro Literackie 2011),
- O tajemnicach natury i poczuciu szczęścia w: Poznawanie Miłosza 3 (1999-2010) (Wydawnictwo Literackie, 2011),
- O mnie i o tobie w: Kartki Celana. Interpretacje (Wydawnictwo Austeria 2012),
- Cień ciemniejący (Kilka uwag o języku poetyckim Mariana Grześczaka) w: Cień światła. Życie i twórczość Mariana Grześczaka (Biblioteka Raczyńskich 2012),
- 41 w: Wojciech Kass Czterdzieści jeden. Wiersze. Glosy (Biblioteka Krytyki / Biblioteka „Toposu” 2012),
- Być sobą tak, że już nie być w: Wielogłos. Krystyna Miłobędzka w recenzjach, szkicach, rozmowach (Biuro Literackie 2013),
- Elegancja, wytworność i dym z papierosa w: Zachwyt i rozpacz. Wspomnienia o Wisławie Szymborskiej. (PWN 2014),
- Szanowny Panie, no, no w: Wierność. Wspomnienia o Zbigniewie Herbercie (PWN 2014),
- Pamięć, niepamięć i coś jeszcze w: Rzeczy do nazwania. Wokół Juliana Kornhausera (WBPiCAK 2016),
- Wenecja jest w nas oraz Rozmowy żywych z umarłymi w: Odwitania z poetą (Leszek Aleksander Moczulski) (Muzeum Okręgowe w Suwałkach 2018),
- Moje trzy grosze o Julianie Przybosiu w: Świat się wiecznie zaczyna (Antologia Juliana Przybosia) (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu 2021).
Prace redakcyjne
Jego działalność redakcyjna jest równie niemniej znacząca, w tym:
- Krzysztof Lisowski, Piętnaście tysięcy dni. Wiersze z lat 1975–1995 (autor wstępu; Śródmiejski Ośrodek Kultury i Oficyna Cracovia, 1995; seria: „Poeci Krakowa”),
- Stanisław Grochowiak, Wiersze (autor wyboru i wstępu; Muza, 1995),
- Edward Stachura, Wiersze wybrane (autor wyboru i wstępu; Muza, 1996),
- Juliusz Słowacki, Poezje (autor wyboru; Muza, 1996),
- Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Poezje (autor wyboru; Muza, 1997),
- Jerzy Pomianowski, Ruski miesiąc z hakiem (autor posłowia; Wstęp Jerzy Giedroyc; Wydawnictwo Dolnośląskie, 1997),
- Robert Mielhorski, Wybór (autor posłowia; Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne, 1997),
- Adam Ziemianin, Gościniec. Wiersze wybrane 1966-1999 (autor wstępu; Wydawnictwo Arka, 1999),
- Stanisław Grochowiak, Rok polski (autor wyboru i posłowia; BOSZ, 2004),
- Jarosław Iwaszkiewicz, Brzezina i inne opowiadania. (autor wyboru i posłowia; Czytelnik, 2007),
- Jarosław Iwaszkiewicz, Urania i inne wiersze. (autor wyboru i posłowia; Czytelnik, 2007),
- Jarosław Iwaszkiewicz, Wenecja i inne szkice. (autor wyboru i posłowia; Czytelnik, 2008),
- Leopold Staff, Wiosna w zimie. Z autografów przygotował do druku i opracował Tomasz Jodełka-Burzecki. (autor noty edytorskiej; Czytelnik, 2008),
- Stanisław Chyczyński, Sonety kalwaryjskie. (autor wstępu; Temat, 2010),
- Andrzej Warzecha, Poezje wybrane. (autor wstępu; Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 2010),
- Nick Hornby, Futbolowa gorączka. (autor posłowia; Wydawnictwo Zysk, 2012),
- Adam Ochwanowski, Pławienie koni. (autor posłowia; Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach, 2013),
- Tadeusz Różewicz, Wiersze i poematy z „Twórczości” (1946-2005). (zebrał, wstępem i notą opatrzył oraz bibliografię opracował; Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy, 2017),
- Bogdan Ostromęcki, Wiersze wybrane. (wybór i posłowie; Wydawnictwo Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, 2017),
- Józef Pawlikowski, Czy Polacy wybić się mogą na niepodległość? (autor posłowia; Biblioteka Narodowa, Warszawa 2019),
- Marian Grześczak, Przedostatnie wiersze (autor posłowia; Biblioteka Raczyńskich, Poznań 2020),
- Krzysztof Ćwikliński, Ciało Małgorzaty i pięćdziesiąt trzy inne wiersze z lat 1981-2023 (autor posłowia; Oficyna Wydawnicza Epigram, Bydgoszcz 2024).
Przypisy
- Janusz Drzewucki z Nagrodą im. Kazimierza Wyki » Małopolska [dostęp 27.01.2020 r.]
- Janusz Drzewucki z kolejną nagrodą – Rynek książki [online], rynek-ksiazki.pl [dostęp 05.02.2018 r.]
- Laureaci PIK-owego Lauru 2017! [online] [dostęp 05.02.2018 r.]
- Janusz DRZEWUCKI | Stowarzyszenie Pisarzy Polskich [online], sppwarszawa.pl [dostęp 05.02.2018 r.]
- Janusz Drzewucki – Podyplomowe Studia Literacko-Artystyczne (Szkoła Pisarzy) Uniwersytetu Jagiellońskiego [online], www.sla.polonistyka.uj.edu.pl [dostęp 05.02.2018 r.]
- Drzewucki: Cieszę się, że dobiegnę [online] [dostęp 05.02.2018 r.]
- Tadeusz Różewicz i fotografie – mówi Janusz Drzewucki [wideo] | Wideo | Culture.pl, „Culture.pl” [dostęp 05.02.2018 r.]
- Fotografie Tadeusza Różewicza. Poeta nie odchodzi [online] [dostęp 05.02.2018 r.]
- Instytut Literatury Polskiej [online], ilp.uw.edu.pl [dostęp 15.09.2018 r.]
- Literatura - Cyprian Kamil Norwid. [zarchiwizowane z tego adresu (16.09.2018 r.)]
- Orfeusz - Nagroda Poetycka im. K. I. Gałczyńskiego - jury VII edycji [online], www.orfeusz-nagroda.pl [dostęp 15.09.2018 r.]
- Skład Kapituły Nagrody Literackiej imienia Marka Nowakowskiego. bn.org.pl. [dostęp 09.04.2018 r.]
- Nagroda Literacka m.st. Warszawy. Jury. Kulturalna Warszawa, 07.02.2017 r.
- Janusz Drzewucki: nałóg, który nie ma żadnych minusów, „Onet Sport”, 26.03.2015 r. [dostęp 05.02.2018 r.]
- Drzewucki Janusz. 14 Poznań Maraton, 07.02.2017 r.
- Orfeusz – Nagroda Poetycka im. K. I. Gałczyńskiego – finaliści. orfeusz-nagroda.pl. [dostęp 05.07.2015 r.]
Oceń: Janusz Drzewucki