Prezydent RP Andrzej Duda niedawno podpisał ustawę, która wprowadza zmiany w procedurze doboru do służby w Policji oraz Straży Granicznej. Nowe regulacje mają na celu zwiększenie wydajności postępowań kwalifikacyjnych oraz ułatwienie powrotu do służby byłym funkcjonariuszom. Wprowadzone zmiany mają szczególne znaczenie dla absolwentów klas mundurowych oraz osób, które wcześniej pełniły służbę w policji. Dzięki tym modyfikacjom, istnieje szansa na pozyskanie większej liczby kandydatów spełniających określone wymagania.
Nowelizacja wprowadza szereg ułatwień dla byłych policjantów, w tym możliwość pominięcia niektórych etapów postępowania kwalifikacyjnego, w zależności od czasu, który upłynął od ich odejścia z Policji. Kandydaci, którzy opuszczali służbę mniej niż pięć lat temu, nie będą musieli przechodzić testów sprawnościowych oraz psychologicznych. Natomiast osoby, które były w służbie dłużej, będą mogły przystąpić do uproszczonych procedur, co z pewnością zwiększy ich szansę na przyjęcie.
Dodatkowo, w ustawie uwzględniono także zmiany dotyczące absolwentów klas mundurowych, którzy już w ostatnim roku nauki mogą przystąpić do testu sprawności fizycznej. Wynik tego testu będzie mógł być ważny przez trzy lata. W przypadku osób posiadających stosowne wykształcenie, ustawa daje szansę na przyjęcie do służby w Polskim po ukończeniu dodatkowego szkolenia, co wskazuje na zdefiniowaną politykę pozyskiwania nowych kadr do formacji mundurowych.
Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 21 października, a jej przepisy wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia. To ważny krok mający na celu nie tylko poprawienie efektywności naboru, ale także przyciągnięcie nowych kandydatów i zachowanie kadry w Policji oraz Straży Granicznej.
Źródło: Policja Inowrocław
Oceń: Zmiany w zasadach naboru do służby w Policji
Zobacz Także